• Τρ. Απρ 16th, 2024

Μαρ 29, 2018

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 2018

ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΔΡΑΜΑΣ

Σας ενημερώνουμε ότι η Βιβλιοθήκη στο πλαίσιο εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου 2018, διοργανώνει έναν μήνα εκπαιδευτικών δράσεων. Οι δράσεις θα υλοποιηθούν στους χώρους της Βιβλιοθήκης και αφορούν είτε μεμονωμένες εγγραφές παιδιών κατά τη διάρκεια των πασχαλινών διακοπών, είτε εγγραφές σχολείων, για συμμετοχή σε αυτές. Για το λόγο αυτό υπάρχουν 2 προγράμματα με αντίστοιχες δράσεις. Όσον αφορά τα σχολεία, μπορούν να επιλέξουν την ημερομηνία που επιθυμούν και αντίστοιχα τη δράση που θέλουν να παρακολουθήσουν, ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα των παιδιών και την τάξη που θα συμμετέχει στη δράση.

Η συμμετοχή σε όλες τις δράσεις είναι δωρεάν, αλλά απαιτείται τηλεφωνική εγγραφή. Το ανώτατο όριο παιδιών που μπορεί να συμμετέχει σε κάθε δράση είναι 25 άτομα.

Το φετινό μήνυμα της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου είναι «Το μικρό είμαι μεγάλο μέσα σ’ ένα βιβλίο», από την Inese Zandere, συγγραφέα και ποιήτρια,  ενώ τη διοργάνωση για το 2018 ανέλαβε η Λετονία.

Συνημμένα υποβάλλονται τα προγράμματα των δράσεων της Βιβλιοθήκης, για μεμονωμένους χρήστες και σχολεία.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.